Linkin Park

 

Počátky kapely Linkin Park se datují okolo roku 1996, kdy se na škole seznámil Mike Shinoda s budoucím kytaristou Bradem Delsonem, se kterým chodil do školy v Kalifornii a později s ním chtěl založit kapelu. Z vystoupení kapel Anthrax a Public Enemy pochopili, že lze skloubit dva odlišné styly, to pomohlo uskutečnit jejich sny. Pak se k nim přidali Rob, Joe, Phoenix a Mark a vytvořili kapelu jménem Xero. V době, kdy se kapela přejmenovala na Hybrid Theody, Mark kapelu opustil (nyní je jejich manažerem).
Jako poslední se ke kapele přidal Chester. Kapela uzavřela kontrakt s vydavatelským gigantem Warner Brothers. S vydáním jejich alba souvisela i změna názvu a Linkin Park jsou tady!!

 

Linkin Park dělají mix z numetalu, rapu a elektronických efektů. Členy jsou Chester, Mike, Brad, Joe, Rob, Phoenix.Kapela začínala v malém studiu v ložnici Mika Shinody, kde on a Brad nahráli v roce 1996 první materiál skupiny (tenkrát se jmenovali Xero). Ti dva spolu dlouho chodili do školy, kde také poznali bubeníka Roba. S Joem se Mike seznámil na Pasadena Art College, kde studoval grafický design. Bradovým spolubydlícím na kolejích byl basista Phoenix, který opustil kapelu po vysoké (kvůli turné s jeho původní skupinou The Snax) a vrátil se o rok později. Posledním dílkem skládačky byl zpěvák Chester Bennington, který začal dělat nahrávky v 16 letech.

 

Hudbu Linkin Park vytváří především kombinace Chesterových vokálů a Mikova rapu. Myslím, že jeden z jejich cílů je být co nejvíc spojeni, tvořit nedělitelný celek, "Ačkoli styly, které v hudbě spojujeme, můžou být hodně odlišné, chceme, aby jejich kombinace zněla přirozeně - to je důležitá součást identity naší kapely." V jejich tvorbě se splétají vlivy tak rozdílné, jako Deftones, Nine Inch Nails, Aphex Twin a The Roots v jednotný celek a Linkin Park přitom "chtějí vše spojit dohromady, aniž by to působilo násilně," vysvětluje Mike. "Když jsme hudbu skládali, nahrál jsem každýho přímo do počítače, abysme mohli co nejlíp spojit digitální a živé prvky. Strávili jsme nespočetné hodiny mixováním a spojováním částí, než jsme dostali ty správné kombinace a kompozice."

Kapela byla ponořena do procesu skládání do jara roku 2000, kdy Linkin Park podepsali smlouvu s Warner Bros. Records a okamžitě se pustily do nahrávání. Jako producenta angažovali Dona Gilmora (Pearl Jam, Apex Theory, Sugar Ray). "Poznali jsme spoustu lidí a bylo velmi těžké vybrat producenta," říká Chester. "Ale Don, vedle toho, že umí udělat věci tak, aby zněly dobře, byl někdo, kdo nás mohl skutečně přimět pracovat tvrdě na psaní písní." Výsledkem je album Hybrid Theory, které je VELMI vydařené, kvalitní, melodické a rozporuplné zároveň, se silným poselstvím obsaženým v textech písní. "Chester a já píšeme o obecných emocích, pocitech bezvýznamnosti, zklamání, bezmocnosti, nebo optimismu," popisuje Mike. "Píšeme o každodenním životě, protože někdy je dobré vědět, že jiní lidé procházejí tím samým jako vy." Tyto texty, spolu s rozmanitým užitím nástrojů, utvářejí mocnou hudební výpověď: debutové album Linkin Park, Hybrid Theory.

 

Dva roky po vydání veleúspěšného Hybrid Theory přišlo album, exklusivně zremixované s plejádou hostů, opět hned od začátku ověšené gloriolou bestsellerů. Za tento ojedinělý nápad zremixovat celé debutové album si Linkin Park vysloužili další úspěch (i když celkově způsoboval rozporuplně reakce). Na ten to projekt si pozvali hromadu více či méně známých umělců - nechybí tu např. Jonathan Davies z Korn, Jay Gordon (Orgy), frontman Staind Aaron Lewis, ale ani hiphopová horda X-Ecutioners nebo rapper Chali 2na z Jurassic 5. "Natočili remixové album, které nepůsobí polovičatě ani odfláknutě. Naopak, je to v mnohém inovativní a neobvyklý projekt, který jen dokazuje, že Linkin Park přistupují k remixům s velkou péčí," nechal se dokonce slyšet i Moby. Reanimation se stalo na mnoha různých oceněních remixem roku.

 

Dalším albem Linkin Park je Meteora. Meteora je zatím nejlepší album které Linkin Park vytvořili.

Je na něm 13 skladeb v podobném stylu jako na Hybrid Theory.

Mně se nejvíce líbí skladby Lying from you a Numb. Zde LP dosahují další úrovně své hudby a dokazují tak, že výborné nápady je rozhodně neopustili. Předposlední skladba je instrumentálka otevírající také soundtrack k filmu Matrix 2 Reloaded "Session", která je velmi povedená a připravuje vás tak na nechtěný konec alba. Ten se představuje v podobě závěrečné skladby "Numb", která je opět velmi emotivní a vysoce kvalitní jak na hudební tak na textové úrovni.

 

V roce 2005 se Linkin Park rozhodli spolupracovat s rapperem Jay Z a vytvořili cd Collision Course.Toto remixové album má na svědomí hlavně MTV, která vyzvala Jay-Z, aby si vybral skupinu, se kterou by zremixoval nějaký svůj song. Jay-Z si vybral LP, sešli se ve studiu a dali dohromady remix Numb/Encore. Jelikož se jim spolupráce líbila, zremixovali další písničky. Vzhledem k tomu, že na album je toho trochu málo, následně nahráli i svůj koncert v Roxy Theatre a vydali i DVD.

 

Po tomto albu se rozhodli Linkin Park nachvili rozejit a zkusit solovou drahu. První kdo něco vytvořil byl Mike se svou skupinou Fort Minor.

 

Alba:

Linkin Park - Hybrid Theory EP (1999)

Linkin Park - Hybrid Theory (2000)

Linkin Park - Reanimation (2002)

Linkin Park - Meteora (2003)

Linkin Park - Live In Texas (CD+DVD) (2003)

Jay Z ft. Linkin Park - Collision Course (CD+DVD) (2004)