Cypress Hill

 

Před tím, než se v roce 1988 dal dohromady průkopnický kvartet Cypress Hill, absolvovali jeho zakladatelé dlouhou cestu z ulic South Central v LA. V průběhu jejich 15-ti leté historie prodali na 15 milionů desek po celém světě, obdrželi 15 multiplatinových, platinových a zlatých ocenění od organizace RIAA, byli hlavními tahouny legendárního putovního festivalu Lollapalooza, novodobého Woodstocku a svého vlastního Smokin' Grooves turné, vystupovali ve věhlasném televizním pořadu Saturday Night Live a během mnoha dalších show po celém světě neustále bořili hranice žánrů, mezi kterými jsou hip hop, alternativa, metal, rock, reggae, ska a latinsko-americká hudba. Členy jsou Sen Dog, B-Real (zpěv), DJ Muggs (DJ), Bobo.

Jejich zajímavá kariéra je zachycena na poslední dlouho očekávané sedmé (a desáté celkově) studiové desce nazvané výmluvně Till Death Do Us Part (Dokud nás smrt nerozdělí), která stejně jako její název, obsahuje náznaky temné smrtelnosti s mravoučnými příběhy poháněné dunivými hip hopovými beaty, Sen Dogovým nenapodobitelným hřmotným hlasem v refrénech a osobitým vypravěčským stylem.

"Udělali jsme to nejlepší, co jsme se naučili během společně strávených let, upravili to pro rok 2004 a je to tady," říká Muggs, který opět postaral o většinu produkce od původních beatů až k finální úpravě s ohledem na její integraci k zbylým třem členům formace. "Je to o růstu a progresi."

Till Death Do Us Part nabízí širokou paletu možností Cypress Hill. Nalezneme zde vše od přímočarého gangsta rapu Another Body Drops, přes hispánskou vypalovačku Latin Thugs (kterou si spolu se Cypress vystřihla i reggae superstar Tego Calderón z Puerto Rica) a huličskou hymnu ve stylu dancehall Ganja Bus, v níž hostuje syn legendárního Boba Marleye Damian, až po filmovou Street Wars se zvučnými zvony a éterickým zpěvem sboru. Psaní bylo stejně jako obal desky, na kterém je temné sousoší, inspirován jejich výletem do Prahy.
"Fotografii jsme pořídili na jednom mostě," vypráví Muggs. "Nálada, postupy na celé desce, vše v jejím sépiovém odstínu. Temno, zamračeno, zastíněno. Přesně to jsem chtěl."

Prvním singlem What's Your Number? je přidrzlá óda na balení holky v klubu, ve které hostuje Tim Armstrong z Rancid spolu s Robem "SR" Ashtonem z Transplants, který se postaral o vokály v refrénu a celé to je inspirováno ska-rockem legendárních The Clash.

Dalšími hosty na desce jsou Prodigy, Mobb Deep a Twin v klasické pecce ve stylu Cypress Hill Last Laugh. Na skladbě Latin Thugs se podílel uznávaný a vyhledávaný producent jménem Alchemist.

"Tohle je první deska, na které do sebe všechno naprosto dokonale zapadá," tvrdí B-Real. "Struktura songů je perfektní, mám z toho dobrý pocit." "Je to vyspělá deska," souhlasí Muggs. "Nechtěli jsme znovu vstoupit do stejné řeky a dělat podobnou nahrávku, jako kdysi. Cypress Hill byli vždycky známí tím, že udávají směr a já dospěl k názoru, že je na čase zkusit něco jiného. Vytvořit znovu svůj vlastní svět, nenaskakovat do rozjetého vlaku, nedělat jen hitovky. Děláme klasické skladby, které obstojí i za několik let."

"Vždy jsem poslouchal jiný druh muziky, než hrajeme," vysvětluje Muggs. "Stále se učím, čtu knihy, sleduji filmy a studuji život. To co jsem se naučil se snažím promítat do hudby, kterou tvořím. Vždy jsem se snažil, aby to bylo na mém psaní znát." Dobrým příkladem je reggae skladba Busted In The Hood. Muggs zde obrátil naruby dětský refrén old-school skladby od Beastie Boys "Here's a little story..." v příjemný popěvek o drogách, který B-Real oživuje rapem, jež připomíná první velký hit kapely How I Could Just Kill A Man.
"Tenhle song jsem si zpíval jako malej kluk, když jsem se potuloval po naší čtvrti,"vzpomíná Muggs. "Je to něco, s čím jsem přišel a dobře se to chytlo."

Ačkoli Till Death Do Us Part evokuje smrtelnost, neznamená to, že odvrací tvář od budoucnosti, právě naopak. Fakt, že Cypress Hill už nežijí gangsterským životem neznamená, že už nerozumí jeho mentalitě.

"Pokoušet se vysvětlit jak teď žijeme, může být vcelku zábavné," vysvětluje B-Real. "Děláme muziku a jsme při tom ve styku s množstvím lidí. Je to jiné, než když jsme začínali, ale hudba je hudba. Když uděláš dobrou skladbu, která se líbí lidem a je součástí skvělý desky, lidi si tu desku oblíbí a rázem jsi v sedle. Všichni věří té nahrávce a když jí správně pochopí, nic se tomu nevyrovná."

"Těší mě, že se nám stále daří dělat to, co chceme," dodává Muggs. "Po 15 letech není vždy lehké najít společnou řeč a držet jako parta pohromadě. Jsme jako rodina, která nefunguje úplně dokonale, to je vše, co víme, to je to, co jsme během let pochopili. Jak můžeme být něčím jiným? Můžeme se dohadovat celý den, ale večer víme, že se máme stále rádi. Myslím tím.. jsme stále tady a děláme co nás baví."

S albem Till Death Do Us Part Cypress Hill prokázali, že zde chtějí být ještě dlouho... opravdu dlouho.

 

Alba:

Cypress Hill - Cypress Hill (1991)

Cypress Hill - Black Sunday (1993)

Cypress Hill - III (Temples Of Boom) (1995)

Cypress Hill - Unreleased & Revamped (1996)

Cypress Hill - IV (1998)

Cypress Hill - Los Grandes Éxitos En Español (1999)

Cypress Hill - Skull & Bones (2000)

Cypress Hill - Live At The Fillmore (2000)

Cypress Hill - Stoned Raiders (2001)

Cypress Hill - Till Death Do Us Part (2004)